Graudu iepirkumi

Kvieši

Kvieši (Triticum) ir graudzāļu dzimtas ģints, kas ir plaši kultivēta labība visā pasaulē. Tie ir vieni no visvairāk audzētajiem kultūraugiem.

Kviešu izcelsme ir meklējama Tuvajos Austrumos. Tā ir viena no vecākajām graudaugu kultūrām pasaulē. Tie Eifratas ielejā ir kultivēti 9000 gadus pirms mūsdienām. Arī Senās Ēģiptes faraoni ir apglabāti kopā ar kviešiem, kuri tika ņemti līdzi aizkapa dzīvē. Kviešus audzēt iemācījās arī Senajā Grieķijā un Senajā Romā. Tie izplatījās arī uz Centrālāzijas zemēm un Ķīnu. Tiek lēsts, ka šajās zemēs kviešus audzē aptuveni 5000 gadus. Kviešu un rudzu graudi galvenokārt tiek izmantoti maizes cepšanai. Kviešu graudu piemērotību maizei raksturo proteīna saturs.

Proteīna saturs kviešu graudos var būt robežās no 7 līdz 20 %. To nosaka gan šķirnes ģenētiskās īpašības, gan audzēšanas tehnoloģija, kā arī meteoroloģiskie apstākļi.
Maizes cepšanai piemēroti graudi, kuros proteīna saturs ir ap 13 - 14 %, savukārt konditorejas izstrādājumiem: cepumiem, vafelēm vēlamais proteīna daudzums graudos vēlams 8 - 10 % robežās.
Ļoti svarīga cepamīpašība ir lipekļa saturs. Tās ir ūdenī nešķīstošas olbaltumvielas, kas spēj piesaistīt ūdeni un uzbriestot veidot mīklas pamatu, noturēt ogļskābo gāzi, kas izdalās mīklu raudzējot un cepot. Lipekļa saturs kviešu graudos var būt 10 - 50 % robežās. Maizes cepšanai ir piemēroti kviešu graudi, kuros lipekļa saturs ir lielāks par 23 %.
Lielāko daļu no grauda endospermas sastāva aizņem ciete, kurai ir liela nozīme labu cepam īpašību nodrošināšanā. Svarīgi ir pārliecināties, vai cietes molekulas nav sašķeltas tā saucamajos dekstrīnos, kas mīklu padarīs šķidru un nenoturīgu. Šo pārbaudi veic, nosakot krišanas skaitli.   

 

Šķirne Tips Izcelsmes valsts  Īss apraksts
Talsis Ziemas Latvija  Bezakotu, labi cero, vidēji ziemcietīga. Stiebru garums 100-105 cm, vidēji veldres izturīga (5-7 balles), rupji graudi (49-52 g). Vidēji izturīga pret Latvijā izplatītākajām slimībām - miltrasu, brūno lapu rūsu, lapu plankumainībām. Šķirne piemērota audzēšanai gan konvencionālos, gan bioloģiskos apstākļos. No 2015.gada šķirne ir iekļauta Latvijas aizsargāto šķirņu reģistrā.               
Edvins Ziemas Latvija Akotaini, labi cero, pārziemo visos Latvijas reģionos.   Stiebru garums 90 -100 cm, vidēji veldres izturīga (5-7 balles), rupji graudi (53.9-58.0 g). Graudu kvalitāte atbilstoša pārtikas standartam. Vidēji izturīga pret Latvijā izplatītākajām slimībām - miltrasu, brūno lapu rūsu, lapu plankumainībām. Šķirne piemērota audzēšanai gan konvencionālos, gan bioloģiskos apstākļos. 
Fredis Ziemas Latvija Intensīva tipa, ziemcietīga, akotaina, raža vid. 5,8 - 7,2 t ha-1, agrīna veldres izturība – vidēja, 80 cm gara, vidēja slimību izturība. Graudi rupji,
lipekļa saturs vidēji 28 %, kopproteīns - 14.8%,
krišanas skaitlis vidēji 250 s. Sēkla obligāti jākodina, optimālā izsējas norma 500-550 dīgstoši graudu uz 1m2, slāpekļa mēslojuma norma 120– 150 kg ha-1 N, ieteicama fungicīdu lietošana.
Robijs Vasaras Latvija Pārtikas un lopbarības graudu ieguvei. Piemērota audzēšanai pēc konvencionālām un bioloģiskām saimniekošanas metodēm. Vidēja intensīva tipa, raža  6-8 t ha-1, vidēji agrīna, vidēja veldres izturība, vidēja slimību izturība. Graudi vidēji rupji, lipekļa saturs vidēji 25.5 %, kopproteīns ap 12,8 %, krišanas skaitlis vidēji 343 s. Sēkla obligāti jākodina, optimālā izsējas norma 500-550, dīgstoši graudu uz 1m2, atkarībā no plānotās ražas slāpekļa mēslojuma norma 120 – 130 kg ha-1 N, ieteicama fungicīdu lietošana.
Uffo Vasaras Latvija Pārtikas un lopbarības graudu ieguvei,
piemērota audzēšanai pēc konvencionālām un bioloģiskām saimniekošanas metodēm. Vidēja intensīva tipa, raža vid. 4,8- 7,2 t ha-1, vidēji agrīna,  vidēja veldres izturība, vidēja slimību izturība. Graudi vidēji rupji, lipekļa saturs vidēji 25 %, kopproteīns ap 12,5%, krišanas skaitlis vidēji 320 s. Sēkla obligāti jākodina. Optimālā izsējas norma 550-600 dīgstoši graudu uz 1m2,
atkarībā no plānotās ražas slāpekļa mēslojuma norma 120 – 130 kg ha-1 N, ieteicama fungicīdu lietošana.
SW Maxi Ziemas Zviedrija Ļoti veselīga šķirne. Laba veldres noturība. Ļoti laba izturība pret fuzariozi. Izceļas ar teicamu izturību pret slimībām un labu veldres noturību. Šī šķirne uzrāda ļoti labu krišanas skaitļa un miltu iznākuma kvalitāti visās kviešiem piemērotās augsnēs. Vidēji agrīna. Laba ziemcietības un veldres noturība. 
SW Magnific Ziemas Zviedrija Viena no ziemcietīgākajām šķirnēm Baltijas izmēģinājumos. Pateicoties izturībai pret slimībām, izcilai ziemcietībai un piemērotībai audzēšanai arī mazāk intensīvos apstākļos, var izmantot arī bioloģiskajās saimniecībās un audzēt reģionos ar bargiem ziemošanas apstākļiem. Baltijas valstu izmēģinājumos ražas parasti ir augstākas par vidējām. Veldres noturība - ļoti laba. Šķirnei raksturīga laba cerošana un attīstītu sānu dzinumu veidošana pavasarī. Vēlīna šķirne. aba vispārējā slimību noturība, izturīga pret Tilletia carries un daļēji izturīga pret Tilletia contraversa, ļoti izturīga pret miltrasu un pret putošo melnplauku. A kvalitātes klase. Ļoti labs tilpumsvars, stingrs lipeklis, labas cepamīpašības.
Olivin Ziemas Vācija Augstražīga ‘A’ klases maizes kvalitātes ziemas kviešu šķirne ar ļoti labu ziemcietību. Augums – vidēji gara – gara, ienākšanās – vidēji vēlīna – vēlīna, veldres noturība - laba.
Latvijā veiktajos šķirņu salīdzinājumos šķirne izcēlusies ar labu ziemcietību (8-9 balles) un pietiekami augstu ražas līmeni, salīdzinoši augstu proteīna saturu graudos un ar labām maizes cepamīpašībām – augstu krišanas skaitli, labu sedimantāciju, augstu miltu iznākumu un augstu tilpummasu.
Skagen Ziemas Vācija Izteikti ziemcietīga ziemas kviešu šķirne ar augstu proteīna saturu graudos – elites kvalitātes graudu ieguvei, šķirnei raksturīgs augsts un noturīgs krišanas skaitlis. Augstražīga šķirne, kurai raksturīga lieliska noturība pret lapu un vārpu slimībām. Šķirne piemērota audzēšanai pat smagākos un sausākos klimatiskajos apstākļos.
Julius Ziemas Vācija A kvalitātes graudu ieguvei piemērota šķirne, raksturojas ar ļoti labu ziemcietību Baltijas apstākļos un augstu ražas potenciālu, intensīva tipa šķirne. Graudiem raksturīgs pietiekami augsts proteīna saturs un noturīgs, augsts krišanas skaitlis. Pārliecinoši noturīga pret graudaugu miltrasu, kviešu lapu pelēkplankumainību, graudzāļu stiebru rūsu un zema ieņēmība pret kviešu lapu dzeltenplankumainību. Piemērota sējai rugainē un ļoti piemērota optimāliem sējas termiņiem. 
Kranich Ziemas Vācija Kvalitāte A, bet ļoti tuva E klasei. Parasti Zviedrijas dzirnavnieki maizes miltu maisījumos pie 70% ziemas kviešu piejauc 30% vasaras kviešus, lai paceltu kvalitāti. Kranich partijām nejauc neko, jo kvalitāte tāpat ir augsta. Parasti augstas kvalitātes kviešiem augums ir lielāks, kas varētu būt izskaidrojams ar to ka lielāka zaļā masa saražo vairāk proteīnu. Svarīgi agri pielietot N mēslojumu. Nokavēts pielietojums atspoguļojas uz ražu. Ražība vidēji 8 t/ha, augums: 78 cm-vidējs, krišanas skaitlis: augsts (327). Veldres noturīb laba. Vidēji rupji graudi.
Zentos Ziemas Vācija Pārtikas tipa šķirne. Graudi atbilst E-I kvalitātes klasei. Vidēji vēlīna, augsts augu augstums, vidēja veldres noturība, augsta ziemcietība, veidojas rupji graudi. Šķirne ir pazīstama un populāra augsto, stabilo ražu dēļ. Raža veidojas ar augstu pārtikas graudu kvalitāti, labām miltu cepamīpašībām, laba miltu sedimentācija. Augi slimību noturīgi, arī pret miltrasu maz ieņēmīgi, tāpat augsta pretestība saslimšanai ar vārpu septoriozi.    
Zeppelin Ziemas Vācija Pārliecinoši atbilst A kvalitātes grupai. Pateicoties ļoti labai sabalansētībai starp vidēji augstu olabltumvielu saturu, augstu sedimentācijas vērtību un augstu miltu iznākumu, piemērota izvēle profesionāliem augstas kvalitātes maizes kviešu graudu audzētājiem. Izturība pret lapu un vārpas slimībām ļauj to droši ierindot starp labākajām mūsdienu ziemas kviešu selekcijas izveidotajām šķirnēm. Sevišķi atzīmējama ir ļoti zemā uzņēmība pret miltrasu, dzelteno rūsu, brūno rūsu un vārpu fuzariozi. Pateicoties šīm īpašībām, ZEPPELIN var veiksmīgi audzēt kā otros kviešus vai arī pēc kukurūzas. 
Kobra Plus Ziemas Polija Augu garums 90-95 cm. Vārpas baltas, cilindriskas, 9-11 cm garas, bez akotiem. Ļoti intensīva tipa, vidēji vēlīna šķirne. Ziemcietība vidēja līdz laba. Izturība pret veldri 8-9 balles. Potenciālā ražība 80-90 cnt/ha. Izturīga pret rūsām, vidēji izturīga pret miltrasu.Izsējas norma 450-500 dīgstoši graudi uz 1 m2. Sējas laiks septembra pirmā dekāde. Nepieciešmaas labi iekultivētas, auglīgas ar mitrumu nodrošinātas augsnes. Ieteicams lietot fungicīdus.
Mewa  Ziemas Polija Ar akotiem. Šķirne ir izturīga pret mainīgiem apstākļiem ziemā, salizturīga, ziemcietīga, izturīga pret pavasara salnām. Piemērota audzēšanai un augstu ražu ieguvei ne tikai Zemgalē, bet arī pat ieteicama audzēšanai citos Latvijas reģionos pateicoties tās spējai piemēroties dažādiem augsnes un augšanas apstākļiem.
Agrīna šķirne. Augu garums 75 – 90 cm. Šķirnei laba noturība pret veldri. ‘Mewa’ ir B grupas kvalitātes kvieši, kas ir augstražīgi un piemēroti miltu malšanai un maizes cepšanai. Rupji, izlīdzināti graudi. Augstas un kvalitatīvas ražas sasniegšanai ieteicama sējumu apstrāde ar piemērotu fungicīdu 1,5 – 2 reizes sezonā cerošanas un karoglapas stadijā.
Jasna Vasaras Polija Saimnieciskās un bioloģiskās īpašības.
Pārtikas kvalitātes kvieši (maizes cepšanai). Augi vidēja garuma – 94 cm, vidēji izturīgi pret veldri. Vidēji agrīna šķirne – 50% no vārpām izveidojas 56 dienu laikā.  Graudi izlīdzināti, vidēja lieluma. Augsta tilpummasa. Krišanas skaitlis ļoti augsts. Proteīna saturs diezgan augsts. Stiklainība – augsta līdz ļoti augsta. Labs miltu iznākums. Maizes cepamīpašības labas.  Pieticīga, spēj pielāgoties dažādiem augšņu tipiem.  Graudu ražas stabilas katru gadu. Ražība laba: 58,3 – 60,1 cnt/ha. Šķirne piemērota audzēšanai ziemeļu – rietumu reģionos.  Izturība pret slimībām pietiekoši laba.
Bombona Vasaras Polija Graudu E kvalitātes grupas vasaras kviešu šķirne. Augu garums vidēji 95 cm. Stiebri salīdzinoši resni. Tā nodrošinot veldres noturību 8 – 9 balles ik gadu. Graudu raža stabila. Šķirne salīdzinoši izturīga pret izplatītākajām kviešu slimībām – miltrasu, lapu plankumainībām, rūsu.  Sējot agrākos sējas termiņos kvalitatīvi apstrādātā augsnē lieto mazākas izsējas normas 400 – 450 dīgtspējīgas sēklas uz m2, bet vēlākos termiņos izsējas normu palielina līdz 500 – 550 dīgtspējīgām sēklām uz m2. Vasarāju optimālie sējas termiņi parasti ir no 15. – 20.aprīlim vai līdz 10.maijam atkarībā no meteoroloģiskajiem apstākļiem.
Bogatka Ziemas Polija B klases kvieši. Šķirne paredzēta maizes, spirta un lopbarības ieguvei. Ļoti izturīga pret mainīgiem apstākļiem ziemā, ziemcietīga. Augstražīga. Veldres izturīga. Ieteicamā izsējas norma 380-400 dīgstoši graudi uz m2.
Ostroga Ziemas Polija Ar akotiem. A klases kvieši. Šķirne paredzēta maizes cepšanai. Izceļas ar augstu ražīgumu. Šķirne ir ļoti ziemcietīga, salizturīga. Visīsākā no z.kviešu šķirnēm - raksturīga ļoti laba veldres izturība. Laba izturība pret izplatītākajām kviešu slimībām. Ļoti laba izturība pret sadīgšanu vārpās - vislabākā no Polijā selekcionētajām z.kviešu šķirnēm. Ieteicamā izsējas norma 380-400 dīgstoši graudi uz m2.
Arkadia Ziemas Polija Augstas E/A kvalitātes grupa, paredzēta maizes cepšanai. Agrīna, autstražīga, rupji/izlīdzināti graudi, ļoti laba ziemcietība, laba cerošana, laba veldres izturība, laba izturība pret fuzariozi. Iecietīga pret augsnes skābumu, var audzēt skābākās augsnēs. Ieteicamā izsējas norma 360-390 dīgstoši graudi uz m2.
Jantarka Ziemas Polija A/B kvalitātes grupa, paredzēta maizes cepšanai. Vidēji vēlīna šķirne. Vidēja auguma ar labu veldres izturību. Laba ziemcietība. Laba izturība pret slimībām. Iecietīga pret augsnes skābumu, var audzēt skābākās augsnēs. Ieteicamā izsējas norma 360-400 dīgstoši graudi uz m2.
Sailor Ziemas Polija Augstas A kvalitātes grupa, paredzēta maizes cepšanai. Augstražīga, ļoti laba ziemcietība, laba cerošana. idēja auguma ar labu veldres izturību. Augsts olbaltumnvielu un lipekļa saturs graudos. Šķirnei raksturīga spēja piemēroties dažādiem augsnes un augšanas apstākļiem. ba izturība pret izplatītākajām kviešu slimībām. Ieteicamā izsējas norma 360-400 dīgstoši graudi uz m2.
Natula Ziemas Polija A kvalitātes grupa paredzēta maizes cepšanai. Vidēji agra. Ļoti augstas un stabilas ražas. Augstas kvalitātes rupji graudi, augstu proteīna un lipekļa saturu. Ļoti laba ziemcietība un sala izturība. Vidēja auguma, ar labu veldres izturību
Izturīgi pret sadīgšanu vārpās. Ļoti laba izturība pret sēnīšu slimībām, īpaši miltrasu un lapu rūsu. Ļoti laba spēja pielāgoties dažādiem klimatiskajiem un augsnes apstākļiem. Iecietīga pret augsnes skābumu, var audzēt mazauglīgākās augsnēs. Ļoti laba cerošanas spēja, var lietot samazinātas izsējas normas. Ieteicamā izsējas norma 350 – 400 dīgstoši graudi uz m2.
Muza Ziemas Polija A kvalitātes grupa paredzēta maizes cepšanai.
Vidēji agra. Izcili augstas kvalitātes graudi ar augstu olbaltumvielu, gluteīna saturu, augstas krišanas skaitlis. Vidēja auguma ar stipriem stiebriem, kas nodrošina labu veldres izturību. Laba ziemcietība un sala izturība. Izturīgi pret sadīgšanu vārpās. Laba izturība pret slimībām. Iecietīga pret augsnes skābumu. Ieteicamā izsējas norma 380 – 400 dīgstoši graudi uz m2.
Turina Ziemas Polija A kvalitātes grupa paredzēta maizes cepšanai.
Vidēji vēla. Lielas vārpas, rupji graudi. Augstas kvalitātes graudi, ar augstu lipekļa saturu un noturīgu krišanas skaitli (pat nelabvēlīgos gados). Izturīgi pret sadīgšanu vārpās. Ļoti laba izturība pret slimībām. Vēlams nenovēlot sējas termiņu. Ieteicamā izsējas norma 380 – 400 dīgstoši graudi uz m2.
Mikula Ziemas Polija C kvalitātes grupas kvieši lopbarībai. Vidēji agra. Augsta un stabila raža dažādos gados. Dod augstas ražas pat pie novēlotas sējas. Garš stiebrs un augsta salmu raža. Izturīgi pret sadīgšanu vārpās. Ieteicamā izsējas norma 420 – 450 dīgstoši graudi uz m2.
Satyna Ziemas Polija C kvalitātes grupas kviešu šķirne lopbarības graudu ieguvei. Šķirnei augu garums vidēji līdz 95 cm. Stiebri resni, pret veldri īpaši noturīgi. Vārpas garas, garumā izlīdzinātas. Praktiski stāvas līdz pat ražas novākšanai. Šķirne izturīga pret mainīgiem apstākļiem ziemā, izturīga pret pavasara salnām. Šķirne piemērota audzēšanai ne tikai Zemgalē un Kurzemē, bet arī citos Latvijas reģionos pateicoties tās spējai piemēroties dažādiem augsnes un augšanas apstākļiem. Šķirne salīdzinoši izturīga pret graudzāļu miltrasu un kviešu lapu pelēkplankumainību. zsējas norma 450 – 500 dīgstoši graudi uz m2. Optimālais sējas laiks līdz 15. septembrim.
Kohelia Ziemas Polija Augstas A kvalitātes grupa, paredzēta maizes cepšanai. Ļoti laba ziemcietība. Rupji graudi. Augstas un stabilas ražas. Laba izturība pret miltrasu, brūno rūsu, sēnīšu slimībām stiebrošanās fāzē. Ļoti laba izturība pret fuzariozi.