Herkuless Baltic — Rīgas Dzirnavnieks

Jaunumi

Herkuless Baltic

Mūsu jaunā Latvijas auzu šķirne par godu Latvijai

Herkuless Baltic auzu šķirne kopā ar Somijā vadošo graudkopības institūtu tika izveidota kā dāvana Latvijas simtgadei. Šis ir pirmais gads, kad jaunās šķirnes graudi tika iesēti 11 zemnieku saimniecībās Latvijā. Šajā rudenī tika novākta pirmā šīs īpašās auzu šķirnes raža, no kuras ražota pirmā Herkuless produkcija – auzu pārslas no īpaši selekcionētas vietējās auzu šķirnes -Herkuless Baltic.

 

Herkuless Baltic – radīta par godu Latvijas simtgadei

Jaunā auzu šķirne “Herkuless Baltic” veidota Somijas graudaugu selekcionēšanas institūtā “Boreal”, ar mērķi, lai tā atbilstu mūsu mainīgajiem klimatiskajiem apstākļiem un vienlaikus nodrošinātu augstus kvalitātes rādītājus, kas ir svarīgi pārtikas ražošanā. “Boreal” laboratorisko testu rezultāti parādīja, ka jaunās šķirnes graudiem ir raksturīgs augstāks proteīns, lielāka tilpummasa, kā arī tām ir mazāka plēkšņainība un mazāks grauda apvalks. Tomēr viena no izcilākajām jaunās šķirnes īpašībām ir tās augstais beta glikāna īpatsvars salīdzinājumā ar citām šķirnēm, kā arī izturīgi stublāji, kas samazina veldrē krišanas risku. Latvijas zemniekiem ir augsts potenciāls auzu audzēšanā, ko nosaka gan piemēroti klimatiskie apstākļi, gan arī pēdējos gados zemnieku mērķtiecīgs darbs labas kvalitātes auzu kultivēšanā. Tā turpinot, Latvija jau tuvākajos gados var iemantot reputāciju starp pasaules spēlētājiem kā ļoti augstas kvalitātes auzu audzētājs, līdzīgi kā tas šobrīd ir ar kviešiem. Jāmin, ka vēl pirms pāris gadiem Latvijā auzas galvenokārt audzēja lopbarībai.

 

Pirmajā gadā jaunos graudus iesējušas 11 zemnieku saimniecības dažādos reģionos aptuveni 500 ha platībā

“Mēs esam gandarīti par rezultātu, jo jau pirmajā gadā ar ierobežotu sēklu daudzumu uzsākta sadarbība ar 11 zemnieku saimniecībām dažādos reģionos. Ar nepacietību gaidām, kad  patērētāji visā Latvijā būs iespēja baudīt mūsu auzu pārslas, kas saražotas tieši no jaunās šķirnes. Mūsu mērķis ir nākotnē ražot produkciju no šiem graudiem, tādēļ arī pie šīs šķirnes izveides strādāja labākie somu augkopības speciālisti, kas ir radījuši vairākas ziemeļu klimatam atbilstošas auzu šķirnes,” atzīst valdes loceklis Dmitrijs Ryndia.

 

Īpaša auzu audzēšanas programma

“Rīgas Dzirnavnieks” pirms vairākiem gadiem uzsāka speciālu auzu audzēšanas programmu Latvijā, lai veicinātu zemnieku interesi audzēt auzas pārtikas ražošanai, kurām būtu augsti kvalitātes rādītāji. Jaunā šķirne ir daļa no programmas. Pie tās izstrādes darbs uzsākts jau 2008. gadā, bet pirmie graudi sēklai dabiskā vidē tika iesēti desmit gadus vēlāk. Šādu graudaugu audzēšanas programmu Latvijā uzņēmums sāka ar mērķi ieinteresēt zemniekus vairāk audzēt auzas un uzlabot to kvalitāti un ražīgumu. Auzu audzēšanas programma ir piemērs, kā mainīt vienas graudaugu kultūras attīstību Latvijā. Pirms vairākiem gadiem auzas galvenokārt audzēja lopbarībai, bet šobrīd lauksaimnieki var lepoties ar augstas kvalitātes auzām, kas parametru ziņā nodrošina ļoti kvalitatīvus graudus pārtikai. Pateicoties auzu audzēšanas programmai, uzņēmums iegūst augstas kvalitātes graudus Herkuless zīmola produktu ražošanai vietējā un eksporta tirgos.Programma paredz lauksaimniekus nodrošināt ar reģiona klimatiskajiem apstākļiem atbilstošām auzu sēklām, kas ir speciāli selekcionētas Skandināvijā un nodrošina augstāku izturību un ražību par ierastajām sēklām. Uzņēmums nodrošina arī agronomu uzraudzību, kas sniedz konsultācijas un palīdz izaudzēt augstas kvalitātes graudus.