Ziemassvētku našķi — Rīgas Dzirnavnieks .

Ļauj piparkūku vīriņam atpūsties! Atklāj no jauna smilšu un rauga mīklu – uzzini pagatavošanas knifus, lai našķi izdotos patiesi gardi, kā arī uzzini, kā tradicionālo mīklu padarīt interesantāku. Tas viss šajā  – Herkulesa Cepamakadēmijā!

Neliels atskats uz Ziemassvētku našķu tiešo translāciju

Ziemassvētku našķi

SMILŠU MĪKLA

Kas ir smilšu mīkla?

Smilšu mīkla ir viena no populārākajam mīklām pasaulē un ir pazīstama jau sen. Mīklas recepšu ir ļoti daudz, tāpēc izdomājiet, ko vēlaties cept, un tad sameklējiet piemērotāko smilšu mīklas veidu. Smilšu mīklas pagatavošana ir vienkārša, taču ir jāņem vērā dažas nianses, kas ir svarīgas, par tām arī parunāsim.

Šī recepte ir paredzēta tiem, kuri smilšu mīklas noslēpumus vēl tikai sāk atklāt. Tas ir vienkārši:

1 – viena cukura daļa

2 – divas tauku (piemēram, sviests) daļas

3 – trīs miltu daļas un nedaudz sāls.

Un tas, ko jūs pievienojat mīklai (citrona, apelsīna u.tml. miziņa, kakao, rieksti, vanilīns u.c.) un kādas figūras jūs veidojat, ir atkarīgs no jūsu gaumes un iztēles.

Ja meklējat īstas smilšu mīklas recepti, kas ir perfekta, ievērojiet jau minēto proporciju 3-2-1 (milti, sviests, cukurs). Ja vēlaties trauslāku mīklu, 10% miltu aizvietojiet ar cieti un pievienojiet tikai olu dzeltenumu, nevis visu olu. Šo mīklu var izmantot, lai ceptu gardus cepumus, ievārījuma groziņus utt.

Kāda ir nozīmē katrai no mīklas sastāvdaļām?

 

Milti

Pamata sastāvdaļa, kas nosaka, cik mīkla būs elastīga, gaiša.

Sviests

Viena no svarīgākajām sastāvdaļām, kas būtiski ietekmē mīklas konsistenci un struktūru. Sviesta temperatūra un iestrādāšana mīklā ir atkarīga receptes. Klasiskajā variantā sviestam jābūt atdzesētam un sakapātam.

Cukurs

Labāk izmantot smalko cukuru vai pūdercukuru, tad uz cepumu virsmas izcepot neveidosies plankumi. No brūnā cukura vai lielo graudu cukura uz cepuma virsmas veidojas plankumi. Ja gatavojot cukuru pievienosiet pārāk daudz, cepumi būs cieti, jo cepot cukurs izkūst, veidojot cukurgailīša efektu.

Olas

Piešķir mīklai zināmu cietību, kas apvienojumā ar smilšu mīklu un mīkstā pildījuma klasisko sastāvu bagātina desertu. Mīklu ir ērtāk izrullēt. Ja pievieno tikai olu baltumu, mīkla ir ļoti cieta un blīva, ja pievieno tikai olas dzeltenumu, mīkla ir trauslāka.

Skābes pievienošana mīklai

Piemēram, kefīrs, skābs krējums, biezpiens, majonēze, citronu sula, piešķir mīklai maigumu un pat nedaudz kārtas, mīkla vairāk paceļas. Īpaši laba ir smilšu mīkla ar skābo krējumu. Kakao. Piešķir mīklai šokolādes garšu, aizstāj daļu miltus.

Ūdens/Piens

Ūdens palīdz lipeklim nobriest un veidot elastīgāku mīklu. Piens ūdens vietā, padara mīklu gludāku. Riekstu milti. Piemēram, mandeļu milti vai lazdu riekstu milti. Papildus riekstu garšai un aromātam tie padara mīklu irdenāku.

Smilšu mīklas dažādi pagatavošanas veidi

Smilšu mīklas atšķiras no tās lietojuma un gala rezultāta. Ir vairāki smilšu mīklas pagatavošanas veidi, piemēram:

Kapāta smilšu mīkla

Šo mīklu galvenokārt izmanto atvērtu / slēgtu pīrāgu (piem., “Kish”, “Lauren”), groziņu vai tikai kūku pamatnes pagatavošanai, saldajiem un sāļajiem pīrāgiem. Kapāta mīkla no smilšu mīklas atšķiras ar struktūru. Tā ir drupana, bet stingra, tāpēc ir piemērots kā pamats lieliem pīrāgiem. Receptē pirms katras sastāvdaļas varat pievienot vārdu “auksts”, un to vajadzētu atcerēties. Ūdenim jābūt ledainam, sviestam cietam kā akmenim. Sviests pirms pievienošanas mīklai ir sagriezts mazos gabaliņos un ar nazi tiek sakapāts ar miltiem. Mīkla sanāk drupana un cepšanas laikā tā veido vieglus slāņus. Kapātas smilšu mīklas noslēpums ir sviestā. Pateicoties tam, konditorejas izstrādājumi ir drupeni un ar jūtamu slāni. Visu iepriekš minēto darbību mērķis -, lai sviests neizkustu, jo citādi jūs iegūsiet pavisam citu produktu.

 

Sastāvdaļas:

200 g sviesta, 300 g miltu, šķipsniņu sāls, 50-100 ml ūdens.

Pagatavošana:

Sakapājiet auksto sviestu mazos kubiņos un ievietojiet saldētavā 15 minūtes. Šajā laikā izsijā miltus un sāli, izber tos uz galda vai uz dēļa. Pa virsu miltiem ieliek sviesta kubiņus, bagātīgi apkaisa ar miltiem un sasmalcina mīklu ar nazi vai diviem. Ir svarīgi pēc iespējas mazāk pieskarties sviestam rokām: ķermeņa siltums to ātri izkausēs, konsistence nebūs tā, kas jums nepieciešama.Kad sviests un mīkla savienojas un pārvēršas par maziem graudiņiem, pamazām pievieno ūdeni, masu samīcot bumbiņā. Ielieciet to uz 15 minūtēm saldētavā. Pēc tam izņemiet mīklu no saldētavas, izrullējiet, ielieciet savu pildījumu un cepiet iepriekš sakarsētā cepeškrāsnī.

 

Klasiskā smilšu mīkla jeb maigā smilšu mīkla

No šis receptes sanāk elastīgāka mīkla, kuru ir viegli izrullēt. Konditorejas izstrādājumi no šīs mīklas mazāk drūp. Starp citu, kulinārijas strīdos daži konditori atsakās saukt kapātu  mīklu par smilšu mīklu. Daži uzskata, ka tikai ar šādas receptes palīdzību jūs varat iegūt klasisko pamatu pīrāgiem un groziem. Sviestam nevajadzētu būt aukstam, bet atdzesētam. Vienu stundu pirms mīklas pagatavošanas izņemiet sviestu no saldētavas.

Sastāvdaļas:

100 g sviesta, 100 g cukura (vēlams pūdercukurs), 250 g miltu , 1 ola (vai 2 dzeltenumi).

Pagatavošana:

Labāk ir sajaukt komponentus ar lāpstiņu vai karoti un ar rokām pamīcīt tikai pēdējā posmā, kad mīkla jāsavāc bumbiņā. Samaisiet vai uzputojiet sviestu un cukuru, pievienojiet miltus, pēc tam olu. Ja jums ir virtuves kombains, visus šos pienākumus deleģējiet tam. Jūs varat atdzesēt mīklu un pēc tam to sagriezt. Var izveidot cepumus, groziņu jau iepriekš un pēc tam ielikt saldētavā. Ir svarīgi, lai tie nonāktu krāsnī auksts.

Svarīgi ieteikumi smilšu mīklas pagatavošanā:

1. Ievērojiet recepti. Kā jūs saprotat, ir daudz recepšu variāciju. Uzticieties autoriem vai vienmēr dariet pēc savas iecienītās receptes.

2. Ja pēc receptes sviestam jābūt istabas temperatūrā, pāris stundas pirms mīklas gatavošanas izņemiet to un olas no ledusskapja , jo gatavojot olām un sviestam jābūt vienādā temperatūrā!

3. Pēc mīcīšanas mīklu atdzesē no 30 minūtēm līdz 2 stundām.

4. Visērtāk smilšu mīklu izrullēt, uzliekot to uz pārtikas plēves vai cepamā papīra un pārklājot ar plēvi vai papīru. Tas novērsīs mīklas pielipšanu pie rullīša un galds būs tīrs no pārmērīga miltu daudzuma.

5. Cepeškrāsnī smilšu mīklu labāk likt atdzesētu, tad cepumi neizplūdīs un būs trauslāki.

Kā izcept lielā pīrāga pamatni un groziņus?

Ja ēdienkartē ir pīrāgs, izrullējiet mīklu līdz vajadzīgajam izmēram. Uztiniet uz mīklas ruļļa, lai pārnestu mīklu cepamajā traukā. Vairākas reizes sadurstiet to ar dakšiņu, lai neveidotos burbuļi. Tad pārklājiet mīklu ar cepamo papīru un piepildiet cepamo trauku ar smagumu. Ko tas nozīmē? Var izmantot pupiņas vai zirņus kā smaguma elementus pamatnei. Šī kompozīcija tiek cepta apmēram 15 minūtes 180°C temperatūrā. Pēc tam noņemiet slodzi, lieciet pildījumu un turpiniet cept līdz gatavs. Labāk ir izvēlēties pildījumu, kas ir pielāgots cukura saturam mīklā. Nesaldināta kapāta mīkla ir piemērota pīrāgam ar pildījumu – pīrāgiem ar gaļu un dārzeņiem. Mīkla ar pievienotu cukuru būs pamats augļu un ogu pīrāgiem. Cepumus un citus sīkos izstrādājumus, ieteicams cepts līdz viegli zeltainai nokrāsai, pretējā gadījumā tie būs pārāk cieti.

Kā padarīt smilšu mīklu interesantāku un veselīgāku?

Viena no svarīgākajam sastāvdaļām ir milti. Klasiski smilšu mīklā izmanto augstākā labuma kviešu miltus, lai konditorejas izstrādājumi sanāk vienmērīgi gaiši un kraukšķīgi. Bet pasaule ir plaša un cilvēki ir izdomas bagāti, tāpēc ar vien vairāk receptēs parādās dažādi miltu veidi, tai skaitā pilngraudu, griķu, auzu, speltas milti, mandeļu milti utt.

Kā arī var pievienot:

  • mandeļu miltus vai kādu citu riekstu miltus
  • citrusa ciedru jeb sarīvētu miziņu
  • vaniļas ekstraktu
  • ruma ekstraktu
  • zemesriekstu sviestu

Kā jau minējām, ir klasiskās smilšu mīklas receptes un ir tās paveidi. Smilšu mīklā var izmantot dažādu miltus, daļēji vai pilnībā aizstājot kviešu miltus.

Šeit atradīsiet dažus  mīklas variantus:

 Vegānā smilšu mīkla  Smilšu mīklas ar 1/3 pilngraudu miltiem  Smilšu mīkla no pilngraudu miltiem

 

Smilšu mīklas ar 1/3 speltas pilngraudu miltiem:

Sastāvdaļas:  200 g Kviešu miltu augstākā labuma, 100 g Speltas pilngraudu miltu, 200 g sviesta, 100 g cukura (vēlams pūdercukurs), 1 ola (vai 2 dzeltenumi).

Smilšu mīklas ar  griķu miltiem

Sastāvdaļas:   300 g Griķu miltu, 50 g Zemesriekstu sviesta, 200 g sviesta, 100 g cukura (vēlams pūdercukurs), 1 ola (vai 2 dzeltenumi).

Smilšu mīklas ar  pilngraudu miltiem

Sastāvdaļas:  200 g Kviešu pilngraudu milti, 100 g Auzu milti, 200 g sviesta, 100 g cukura (vēlams pūdercukurs), 1 ola (vai 2 dzeltenumi).

Vegānu smilšu mīkla

Sastāvdaļas: 200 g Kviešu milti augstākā labuma, 100 g Kviešu pilngraudu milti, 250 g sviesta, 100 g cukura (vēlams pūdercukurs), 50  ml ūdens.

 

ŽAGARIŅI JEB ZAĶAUŠI


Žagariņi ir viens no iemīļotākajam bērnības garšām, kuru pazīst gandrīz katrs.

Žagariņu mīkla iedalās vairākos  veidos, jo ir daudz un dažādu recepšu. Bet tautā runā ka ir :

  1. Mīkstie un gaisīgi žagariņi
  2. Kraukšķīgie žagariņi

 

Sāksim ar mīkstiem un gaisīgajiem žagariņiem. Tos gatavo gan no rauga mīklas, gan ar sodu.

Sastāvdaļas:

  • 2 olas
  • 110 g cukura
  • 100 ml krējuma (vislabāk ar 25% tauku saturu)
  • 400 g augstākā labuma milti
  • šķipsniņa vaniļas cukura
  • 1/3 tējkarotes sodas
  • eļļa cepšanai

Sajauc sastāvdaļas. Palielā bļodā iesit olas un kārtīgi sajauc ar cukuru. Pievieno vaniļas cukuru. Krējumu sajauc ar sodu un pievieno olām un cukuram.

Visu kārtīgi sajauc un iegūtajai masai pievieno miltus – pamazām, lai neveidojas kunkuļi. Vajadzīgā mīklas konsistence – stingra, bet ne ķepīga.

Jaunums veikalos! Pašlaik veikalos nopērkams arī gatavs Herkuless Žagariņu miltu maisījums, ja nevēlies mīklu gatavot pats un veltīt vairāk laika to salocīšanai un dekorēšanai.

Katliņā ar austām malām ielej apmēram 0.5-1 litrus eļļas un liek karsēties uz nelielas uguns.

Galda virsmu apber ar miltiem un izveltnē mīklu. Tai jābūt pēc iespējas plānākai aptuvenu 3 – 5 mm – tad žagariņi iznāks gaisīgāki.

Kad mīkla izveltnēta, to ar nazi sagriež apmēram 6 cm garos un 2 cm platos rombiņos un katram viducī nedaudz iegriež.

Veido žagariņus. : abus rombiņa galu izver caur iegriezumu, veidojot tādu kā mezglu.

 

Kad žagariņi savīti,  tos uzmanīgi liek cepties sakarsētā  eļļā – kamēr paliek zeltaini brūni, sākumā vienu pusi, tad otru. Pēc tam žagariņi lieciet traukā, kas izklāta ar papīra salvetēm, tās uzsūc lieko eļļu.

Kad cepšana galā, gatavos žagariņus pārkaisa ar pūdercukuru. Vislabāk, ja tas tiek darīts caur sietiņu.

Gatavus žagariņus var iemērcēt kādā sīrupā, medū, iebiezinātā pienā vai šokolādē, lai dažādotu pasniegšanu.

Žagariņu receptēs var daļu kviešu miltus aizstāt ar pilngraudu miltiem – līdz 20% no kopējā miltu daudzuma.

Nepārcep žagariņus.

Pārbaudi, vai eļļa ir pietiekami karsta, iemetot mazu gabaliņu mīklas. Ja mīklas gabaliņš uzpeld augšā, eļļa ir gatava cepšanai.

Nepārcenties ar žagariņu lielumu, jo jāatceras, ka žagariņš cepoties pieņemas apjomā divas reizes.

Izvēlies atbilstoša izmētā katliņu un piepildi ar eļļu pietiekami, lai žagariņš varētu peldēt.

Ja vēlies žagariņiem viļņainas maliņas –  būs jāsameklē speciālais nazītis.

Ja gribas trauslākus un kraukšķīgākus žagariņus, mīklai pievieno nedaudz (aptuveni 2 ēd.k.) degvīna.

 

Rauga mīkla


Rauga mīklai var izmantot gan pienu, gan ūdeni. Noder arī ieskābis piens, jo pienskābās baktērijas aktīvi piedalās rūgšanas procesā. Pirms pievienošanas pienu un ūdeni vajag sasildīt līdz +40 °C.

Pirms pievienošanas miltus vienmēr izsijā, tā mīklai piekļūst vairāk gaisa, tā labāk rūgst. Miltiem jābūt siltiem, nevis tikko no auksta pieliekamā izņemtiem.

Raugu pievieno dažādās proporcijās, ņemot vērā miltu un taukvielu daudzumu, kā arī mīklas konsistenci, bet parasti ņem 2–5% no miltu svara. Tagad receptēs lielākoties norāda sausā rauga daudzumu. Ja izmanto presēto raugu, tas jāliek trīsreiz vairāk nekā sausais raugs.

Bez taukvielām mīkla ir cieta, blīva un nav pietiekoši poraina, tāpēc noteikti jāpievieno eļļa, sviests vai margarīns.

Ja vēlas, var likt klāt arī olas. Ja pievieno tikai olu baltumus, gatavās maizītes ir blīvākas un ātrāk sacietē, savukārt dzeltenums nodrošina patīkamu trauslumu, porainumu un mīkstumu.

Sāls un cukurs jālieto mēreni – ja abu sastāvdaļu būs par daudz, mīkla ilgāk rūgs. Sāls inaktivē, jeb padara raugu neaktīvu, savukārt, ja sāls būs par maz, mīkla būs izplūdusi un bezkrāsaina. Cukurs mērenos daudzumos pabaro raugu un palīdz tam attīstīties ātrāk. Cukuru un sāli der izšķīdināt pienā vai ūdenī. Uz 0,5 l šķidruma parasti ņem aptuveni 5 g sāls.

Rauga mīkla labi sader ar dažādām garšvielām kā vaniļas cukurs, ķimenes, kanēlis, kardamons, kā arī rīvēta citrona miziņa, ko var pievienot jau mīcot mīklu.

Kanēli pievienot mīklai nav ieteicams, jo tas dod nepievilcīgu krāsu. Žāvētus augļus un riekstus pieber tikai gatavošanas beigās, kad pēdējoreiz atspaida mīklu.

Bet vislabāk rauga mīklai visas šīs garšvielas, sēkliņas, riekstus, žāvētos augļus un citus gardumus pievienot kā pildījumu, nevis iemīcīt mīklā. Tas dos lielāku efektu.

Taukvielas rauga mīklā

Svarīga ir sastāvdaļu iejaukšana, tā ir atkarīga no taukvielu daudzumu mīklā.

Ar nelielu taukvielu daudzumu sākumā aktivizē raugu, tam pievienojot nedaudz silta ūdens un samaisot, lai veidojas putriņa. Tad pārējo pienu vai ūdens daudzumu, kas paredzēts mīklai, uzsilda līdz +36…+40 °C, iekuļ olas, taukvielas (mīksts sviests, margarīns  vai eļļa), sāli, cukuru un 1/3  no miltu apjoma. Labi izmaisa. Tad masai liek klāt atdzīvināto raugu un atlikušos miltus. Mīca mīklu līdz tā kļūst elastīgāka. SVARĪGI, lai raugs nenonāktu saskarē ar miltos neiemaisītām taukvielām, jo taukvielas iekapsulē raugu un bremzē rauga aktivitāti.

Ja receptē paredzēts pievienot vairāk taukvielu mīklai, raugu atdzīvina visā ūdens vai piena daudzumā. Uzsilda pienu vai ūdeni līdz +36…+40 °C, pievieno raugu, cukuru un izmaisa. Pievieno olas un trešdaļu miltu. Olu pirms pievienošanas var sakult atsevišķi, lai mīklā vieglāk iestrādājās. Ar dakšiņu vai slotiņu sakuļ masu, lai veidojas šķidra mīkla. Tajā iemaisa taukvielas (sviestam un margarīnam jābūt pavisam mīkstam vai izkausētam, atkarīgs no receptes), pieber atlikušos miltus un sāli. Mīca, kamēr mīkla ir elastīga un viendabīga.

Reizēm rauga mīklu gatavo vispār bez taukvielām, piemēram, picas pamatnei. Šajā gadījumā miltus novieto siltā vietā. Kad tie sasiluši, izsijā, pieber sāli un samaisa. Raugu izšķīdina 1/3 glāzes silta ūdens, pievieno cukuru un izmaisa. Miltus uzber uz galda un vidū izveido bedrīti, kurā ielej izšķīdināto raugu. Ja neesat mīcījis mīklu uz galda, droši to varat darīt arī palielā bļodā. Apmaisa masu un lēnām lej klāt pārējo šķidrumu. Mīklu mīca intensīvi, bet nemoka, ik pa brīdim metot pret darba virsmu, lokot un staipot, tas ir vajadzīgs, lai aktivizējās miltos esošais lipeklis un mīkla  kļūs elastīga un viendabīga.

Kā pareizi mīcīt rauga mīklu?


Rauga mīklas cepšanā pareizai mīklas mīcīšanai ir liela nozīme. Rauga mīkla jāmīca vismaz 10-15 minūtes – tas ir nepieciešams, lai visas sastāvdaļas savstarpēji izmaisītos un savienotos, lai aktivizētos lipeklis un mīkla būtu elastīga ar vienmērīgu konsistenci.

Ieteiktu mīklu mīcīt uz galda, nevis bļodā. Tā ir daudz ērtāk un labāk izmīcīsies. Jāmīca tik ilgi, līdz mīkla kļūst elastīga, nelīp pie rokām un izskatās viendabīga.

Raudzēšana un atspaidīšana


Lai rauga sēnes varētu augt un vairoties, tām vajag +26…+28 °C. Par +10 °C zemāka temperatūrā rauga sēņu aktivitāte paliek neaktīva un apstājās, savukārt virs +55 °C rauga sēne iet bojā. Ja mīklas rūgšanai nodrošina +30 °C, procesi noris veiksmīgi: rauga sēnes cukurus pārvērš spirtā un ogļskābajā gāzē, gāzes pūslīši izplešas, izstiepj miltos esošo lipekli, līdz ar to mīkla kļūst poraina, gaisīga un palielinās apjomā. Tāpēc ieteicams rauga mīklu turēt netālu no plīts virtuvē uz galda un apklāt ar dvielīti. Rauga mīklai ļoti nepatīk caurvējš. Ja mājās nav silta mūrīša un uz radiatoriem bļodu nav iespējas uzlikt, var raudzēt cepeškrāsnī: to uzsilda līdz +40 °C, izslēdz un ieliek bļodu ar mīklu – cepeškrāsns atdziest ļoti lēni, siltuma pietiks, lai mīkla uzrūgtu. Atspaidīšanas reizē cepeškrāsni uzsilda atkārtoti. Rūgšanā piedalās ne tikai rauga sēnes, bet arī pienskābās baktērijas, kas veido mīklas struktūru (veicina olbaltuma uzbriešanu jeb lipekļa darbību), piešķir tai labu garšu.

Kāpēc mīkla jāatspaida?

Mīklas atspaidīšana palīdz rauga sēnēm vienmērīgi aktivizēties visā masā, nodrošinot vienmērīgu porainību. Izskatās tās aptuveni tā – rauga sēnes, gan pienskābās baktērijas sev apkārt notiesājušas visas barības vielas, un  kļūst mazaktīvas, un rūgšanas process var apstāties, mīkla būs nevienmērīga, tāpēc rauga mīkla noteikti vairākas reizes jāatspaida, lai rauga sēnes un pienskābās baktērijas dabūtu arī tālāk esošās barības vielas, paēstu, savairotos  un vienmērīgi sadalītos visā mīklā. Pēc katras atspaidīšanas mīkla ātrāk rūgst, veidojas vienādas poras. Atkarībā no miltu kvalitātes un mīklas konsistences atspaida 1–3 reizes (biezākai vajag vairāk reižu).

Lai pīrādziņi un saldās maizītes būtu gaisīgi un mīksti, lai neplaisātu garoziņa, tos saliek uz pannas, ievērojot attālumu, un pirms cepšanas vēlreiz 20–40 minūtes uzraudzē. To visērtāk darīt šādi: kamēr viena panna cepas, otra, apsegta ar dvielīti, rūgst un gaida savu kārtu.

Savus konditorejas meistardarbus liec uz ietaukotas plāts uzraudzē aptuveni 15-20 min., lai tie apjomā pieaug. Izstrādājumi, kas izgatavoti no rauga mīklām, tiek cepti 200-220 ° temperatūrā, ja ir gāzes plīts 180 ° C. Laiks – no 10-20 minūtēm mazie izstrādājumi un 50 minūtes lielie meistardarbi. Cepšanas ilgums ir atkarīgs no krāsns. Lai nedeg un neizžūst, labākais veids ir cepeškrāsns apakšā ievietot trauku ar karstu ūdeni. Ja pirms cepšanas pīrāgu un maizītes iesmērējat ar sakultu olu, tie būs spīdīgi un zeltaini. Tomēr pēc cepšanas ieteicam pīrādziņus vai maizītes iesmērēt ar sviestiņu vai siltu ūdeni, pārlikt traukā un pārklāt ar salveti vai dvieli. Pretējā gadījumā maizītes ātri apžūs un paliks cietas.

 

Klasiskās rauga mīklas recepte

Sastāvdaļas

50grauga (presēta) jeb 20g sausais raugs, 150gmargarīna vai sviesta (izkausēta), 2lpiena, 3 l ūdens, 1tējk.sāls, 100 g cukura, 4-1.5kg miltu (atkarīgs, cik aktīvi milti uzņem ūdeni)

Pagatavošana

  1. Sadrupina raugu palielā bļodā, kur mīcīsi mīklu.
  2. Katliņā izkausē sviestu vai margarīnu, pielej ūdeni un pienu.
  3. Uzsilda līdz aptuvenu līdz 37- 40 0 C temperatūrai (ieliekot pirktu maisījumā, sajutīsi vieglu siltumu).
  4. Uzsildīto masu nedaudz uzlej raugam un maisa līdz raugs izkūst pilnībā.
  5. Kad raugs izkusis pielej atlikušo šķidrumu.
  6. Pieliek olu, sāli, cukuru un izmaisa. Olu iepriekš ieteicams viegli sakult.
  7. Pievieno atlikušu daudzumu miltus.
  8. Mīklu mīca, kamēr mīkla nelīp pie rokām.
  9. Mīklu uzraudzē apmēram 40 – 60 min minūtes.
  10. Uzrūgušo mīklu atsit atpakaļ un uzraudzē vēlreiz.
  11. Tagad esiet gatavi veidot savus meistardarbus.

 

Mūsu eksperti

Natālija Lagzdiņa

Pieredzes un zināšanu bagāta pārtikas tehnoloģe, kas radījusi daudzus Latvijā gadu gaitā iemīļotus pārtikas produktus

arr-left Atpakaļ