Jaunums Latvijas tirgū - Smalcinātas pilngraudu auzas — Rīgas Dzirnavnieks .

Jaunumi

Jaunums Latvijas tirgū – Smalcinātas pilngraudu auzas

Pilngraudu auzas, ātri vārāmās auzas un tagad veikalu plauktos ir parādījies vēl viens šo graudaugu veids – smalcinātās auzas jeb angļu mēlē “steel-cut oats”. Uzzini, kas īsti ir smalcinātas auzas un kas tās atšķir no citiem auzu veidiem.

Neplacinām – griežam!
Sākotnēji visu auzu ceļojums uz brokastu šķīvi sākas vienādi – graudu attīra no apvalka jeb sēnalas, un tas pārtop par putraimu. Pēc tam putraimu apstrādā ar tvaiku, lai gala produkta kvalitāte un garša paliktu nemainīga. Šādi arī tiek pagarināts produkta derīguma termiņš.

Tālāk putraimu likteņi dalās – daļai lemts kļūt par pārslām un daļai par smalcinātām auzām. Gatavojot pārslas, putraimus vajadzīgajā biezumā saplacinā tā dēvētajos valčos. Šajā procesā pārsla kļūst mīksta un tai nolobās klijas, tādēļ auzu pārslu gatavošanas laiks ir salīdzinoši īss. Lai putraims kļūtu par ātri vāramo pārslu to gan saplacina, gan sagriež.

Turpretim, ražojot smalcinātās auzas, putraimus sagriež trīs daļās jeb sasmalcina ar tērauda nažiem, iegūstot graudiņus, kas ir cietāki par pārslām un ir saglabājuši pirmatnējo struktūru.

“Ar šo tehnoloģiju grauda endosperma, klijas un dīglis paliek tikpat kā neskarti, tā saglabājot grauda vērtīgās īpašības,” skaidro “Herkuless” jauno produktu tehnoloģe Natālija Lagzdiņa.

 

Vēl augstāka uzturvērtība un augsts augu proteīna daudzums
Tāpat kā citiem auzu produktiem arī smalcinātajām auzām ir augsta uzturvērtība, kas lieliski papildina teju jebkuru diētu. Nieka 40 gramos smalcināto auzu ir 150 kalorijas, 5 g proteīna, 2,5 g labo tauku, 27 g ogļhidrātu, 15% no dienā nepieciešamajām šķiedrvielām un 10% no dzelzs dienas devas.

“Īpaši vērtīgs šis produkts varētu šķist veģetāriešiem un vegāniem, jo smalcinātās auzās ir krietns augu proteīna daudzums,” uzsver Natālija.

Mazākās devās tajās sastopami arī vairāki organismam nepieciešami vitamīni un minerālvielas, piemēram, E vitamīns, folāts, cinks un selēns. Auzas par superproduktu padara to sastāvā esošā šķiedrviela beta-glikāns, tam ir labvēlīga ietekme uz veselību. Tikmēr smalcinātās auzas citu auzu produktu vidū izceļas ar augstāku šķiedrvielu saturu.

 

Krēmīga putra ar izteikti riekstainu garšu 
Smalcināto auzu putrai piemīt unikāla garša un tekstūra – tai ir izteikti riekstaina garša un krēmīga struktūra. Šī putra noteikti atšķiries no ierasto auzu pārslu putrām.

Tā kā  ražojot smalcinātās auzas tiek saglabāts vairāk no paša grauda, galaprodukta virsma ir mazāka. Jāņem vērā, ka smalcinātās auzas neuzsūc ūdeni tikpat ātri kā ierastās auzu pārslas, kas ir lielas un plakanas, tādēļ smalcināto auzu gatavošanai būs jāvelta vairāk laika nekā ierasts. Ja no pilngraudu auzu pārslām maltīte top gatava aptuveni 10 minūtēs, tad smalcināto auzu putrai vajadzēs 25-30 minūtes. Taču ticiet mums – tas ir tā vērts!

Kā pagatavot smalcinātas auzas? 
Smalcinātas auzas, tāpat kā auzu pārslas, var pagatavot daudz un dažādos veidos. Visbiežāk šis ir brokastu ēdiens, jo tā pagatavošana ir vienkārša un sniedz enerģiju visai dienai.

Recepte ir gaužām vienkārša. Uz 160 gramiem (1 glāzi) smalcināto auzu būs nepieciešami aptuveni 710 ml (3 glāzes) ūdens vai piena. Auzu garšas izcelšanai var pievienot šķipsniņu sāls. Auzas pārlej ar ūdeni vai pienu un, regulāri maisot, vāra tās aptuveni 30 minūtes vai līdz tās ir kļuvušas mīkstas.